Projekt domu – z katalogu czy na indywidualne zamówienie?

Komentarze

Zamiast mieszkania w bloku marzy Ci się przestronny dom jednorodzinny? Jeżeli posiadasz działkę, czas rozejrzeć się za odpowiednim projektem domu. Do wyboru masz projekty prezentowane w katalogach lub zamówienie projektu indywidualnego. Na co się zdecydować?

Gotowy projekt – tani, ale wymagający adaptacji

Projekty domów jednorodzinnych prezentowane w katalogach są przede wszystkim tanie. Inwestor musi jednak przygotować się na dodatkowe koszty w postaci choćby adaptacji obiektu. To nie wszystko, bo pozostaje też kwestia ewentualnych przeróbek. Wystarczy tylko, że właściciel będzie zainteresowany np. montażem centralnego odkurzacza, aby w projekcie konieczne było wprowadzenie szeregu zmian.

Aby zachęcić klientów do zakupu gotowego projektu, większość biur architektonicznych przygotowuje wizualizacje. Z punktu widzenia inwestora jest to korzystne rozwiązanie – może on zobaczyć, jak będzie prezentował się budynek w otoczeniu, jak będą przebiegać poszczególne prace. Plusem jest także możliwość otrzymania projektu tuż po jego opłaceniu.

Mimo że gotowe projekty są tanie, to na uwadze warto mieć brak wsparcia ze strony architekta. Inwestor nie ma możliwości porozmawiać o wymianie np. materiałów budowlanych na inne. Również wszelkie zmiany nie będzie omawiał z autorem, który projekt zna najlepiej.

Projekt indywidualny – droższy, ale dokładnie taki, jakiego oczekuje inwestor

Na polskim rynku indywidualne projekty domów oferuje wiele biur architektonicznych. Zakup projektu przygotowanego w porozumieniu ze specjalistami warto rozważyć z kilku powodów. Przede wszystkim mowa o możliwości współpracy z architektem na każdym etapie powstawania projektu. To pozwala wybrać najlepsze rozwiązania i tym samym dostosować projekt do oczekiwań inwestora.

W przypadku projektów indywidualnych nie ma kłopotu z optymalnym dopasowaniem domu do działki – architekt uwzględnia zarówno wielkość działki, jak i znajdującą się w nim roślinność. Na każdym etapie inwestor może wprowadzać poprawki lub zmiany, istnieje też możliwość przetestowania różnych rozwiązań. Wszystko to sprawia, że projekt – a później dom – spełnia wszelkie oczekiwania właściciela.

Projekty indywidualne nie są pozbawione wad. Poza ceną, która jest znacznie wyższa niż za projekt z katalogu, trzeba pamiętać o długim czasie oczekiwania na niego – prace mogą trwać wiele tygodni. Mimo jednak wszystko, warto – jeżeli wziąć pod uwagę, że cena za projekt to tylko niewielka część całkowitego kosztu postawienia domu, to posiadanie indywidualnego projektu po prostu się opłaca.

Zostaw komentarz