Różne kolory, właściwości, zastosowane technologie… Producenci styropianów elewacyjnych nie ułatwiają na podjęcia decyzji.Stres wynika nie tylko z ogromnego wyboru, ale też ze świadomości, że ewentualne naprawy elewacji budynku mogą być czasochłonne, kosztochłonne i problematyczne dla użytkowników obiektu. Jak więc podjąć optymalną decyzję? Najważniejszy jest dobry research i zapoznanie się z popularnymi, najczęściej wykorzystywanymi typami styropianu na elewację.
Co wziąć pod uwagę, podczas zakupu styropianu na elewację?
Nie porównamy rzetelnie dostępnych na rynku opcji, jeśli nie poznamy określonych parametrów. Producenci styropianu umieszczają kilka takich ważnych informacji.
- lambda deklarowana (λD)
Dlaczego deklarowana? Bo tylko porównując ten parametr, możemy wykluczyć ryzyko, że złapiemy się na chwyt marketingowy. Przeważnie lambda zawiera się w przedziale od 0,045 do 0,030 W/(mK). Jeśli zależy nam na tym, żeby nasz styropian fasadowy zapewniał bardzo dobrą izolację, warto skupić się jedynie na tych produktach, które mają lambdę nie wyższą niż 0,040 W/(mK). Ogólnie im niższa lambda, tym lepiej. Zwrócenie uwagi na tę wartość to właściwie najprostszy i najwygodniejszy sposób na szybkie porównanie styropianów i wstępne odrzucenie kandydatów, którzy nie spełniają naszych oczekiwań.
- wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych TR
Nie kupujmy płyt, których wartość TR jest niższa niż 80 kPa.
- naprężenie ściskające przy 10-procentowym odkształceniu względnym CS
Liczba 10, którą znajdziemy przy tym parametrze, odnosi się do 10-procentowego odkształcenia, natomiast pozostałe cyfry określają minimalną wielkość naprężenia ściskającego wyrażonego w jednostce kPA. Może to brzmieć skomplikowanie i jeśli nie chcemy wchodzić w szczegóły techniczne i dowiadywać się więcej o tym, jak dokładnie wyliczany jest współczynnik CS, pamiętajmy po prostu, aby wybierać produkty o wysokim CS, bo to oznacza, że charakteryzują się one wysoką odpornością na ściskanie.
Czy kolor styropianu ma znaczenie?
Zabarwienie styropianu nie wynika z kwestii estetycznych. Poszczególne barwy produktu oznaczają, że wyrób posiada określone cechy. Najczęściej osoby, wybierające materiały izolacyjne, wahają się między styropianem grafitowym a białym. To, co je różni to przede wszystkim wcześniej wspomniany współczynnik przenikalności cieplnej lambda (λ). Dla wariantów białych wynosi on średnio od 0,044 do 0,040. Producenci postarali się ulepszyć ten wariant styropianu elewacyjnego i dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, udało im się zbić lambdę do 0,038. Problem polega na tym, że za taki styropian biały o obniżonej lambdzie zapłacimy sporo.
Alternatywą jest styropian grafitowy, który powszechnie uważany jest za dużo lepszy materiał izolacyjny niż styropian biały. Zapłacimy za niego więcej, ale za tą ceną idą dużo lepsze parametry, a więc lambda wynosząca od 0,034 do 0,030.
Co jeszcze należy wiedzieć, wybierając styropian fasadowy eps?
Na rynku znajdziemy rozwiązania przeznaczone do różnego zastosowania. Jeśli poszukujemy styropianu elewacyjnego, zwracajmy uwagę na to, aby na produkcie znajdowało się określenie „fasada”. Pamiętajmy też o tym, że jeśli zdecydujemy się na ocieplenie ścian metodą „lekką mokrą” (system ETICS), musimy zadbać, żeby każdy składnik pochodził od jednego producenta. Mowa o zaprawie, masie klejącej, sitkach zbrojących, masach tynkarskich, styropianie lub innym materiale izolacyjnym i innych. Jeśli chcemy wiedzieć dokładniej, jaki materiał jest rekomendowany do konkretnego systemu ociepleń, wczytajmy się głębiej w informacje, które podaje producent. W razie wątpliwości, warto udać się do profesjonalnego sklepu (np. Styrnet), w którym specjaliści nie tylko przybliżą nam właściwości każdego z produktu, ale wskażą też, w jaki sposób najlepiej jest je ze sobą łączyć.