Pompa ciepła woda-powietrze – warto?

Komentarze
[REKLAMA]

Pompa ciepła powietrze-woda pełni funkcję kotła grzewczego w instalacji centralnego ogrzewania. Jednak jest to urządzenie ekologiczne, które nie emituje szkodliwych gazów do atmosfery. Na czym polega zasada działania oraz czym różnią się poszczególne modele tego typu pomp ciepła?

Pompa ciepła powietrze – woda – funkcjonalność i wygoda

Pompa ciepła powietrze-woda to ekologiczne urządzenie, które produkuje ciepło z wykorzystaniem zewnętrznego powietrza atmosferycznego. Powietrze to ogólnie dostępny czynnik dla każdego i stanowi niewyczerpalne źródło energii – w przeciwieństwie do paliw kopalnych. Ponadto taka metoda wytwarzania energii cieplnej nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ nie emituje szkodliwych gazów. Tego typu pompa doskonale sprawdza się jako źródło ciepła w ogrzewaniu budynków oraz wody użytkowej (wykorzystywanej do prania, kąpieli, itd.). Istnieją również droższe modele pomp ciepła powietrze – woda, które posiadają funkcję chłodzenia powietrza. To sprawia, że w budynku nie ma potrzeby montowania klimatyzacji, co wiąże się z oszczędnościami. Natomiast mniejsze modele służą wyłącznie do podgrzewana wody użytkowej. Do tego celu wykorzystują energię cieplną powietrza z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku – z instalacji wentylacyjnej. Więcej informacji o funkcjonalności pompy ciepła powietrze-woda znajdziesz tutaj: https://columbusenergy.pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-jak-dziala/

Zasada działania pompy ciepła powietrze – woda

Pompa ciepła powietrze – woda do ogrzania budynku wykorzystuje energię cieplną z powietrza zewnętrznego. Na rynku istnieją różne modele takich urządzeń, ale proces ogrzewania zachodzi najczęściej w 3 obiegach. Dzięki temu energia cieplna pozyskana z powietrza zostaje wykorzystana w maksymalnym stopniu. Jak przebiegają poszczególne procesy ogrzewania?

I obieg – na tym etapie powietrze zostaje pobrane z zewnątrz budynku i skierowane za pomocą wentylatora do parownika. To urządzenie wypełnione jest cieczą, której właściwości sprawiają, że jest odporna na zamarzanie. Temperatura cieczy jest zawsze niższa od temperatury czynnika roboczego, dzięki czemu przejmuje ona znaczną część energii cieplnej. Taka zależność występuje nawet w okresie, gdy na zewnątrz budynku panuje mróz. Następnie ciesz ogrzewa obieg centralnego ogrzewania, a w efekcie  budynek. 

II obieg – ogrzana ciecz przekazuje energię cieplną innemu czynnikowi roboczemu o niskiej temperaturze wrzenia. Pochłonięte ciepło sprawia, że zaczyna parować i przechodzi w stan gazowy. W kolejnym etapie gaz zostaje skierowany do sprężarki, gdzie dochodzi do jego sprężania pod wysokim ciśnieniem. Efektem tego jest również zwiększenie temperatury gazowego czynnika roboczego, co pozwala na przekazanie ciepła do instalacji ogrzewania w budynku. 

II obieg – gazowy czynnik roboczy w wyniku przekazania ciepła, automatycznie zostaje skraplany, ale jego ciśnienie i temperatura są wciąż wysokie. Dlatego trafia do zaworu rozprężnego, który obniża wartości tych parametrów. Tak przygotowana ciecz wędruje do pierwszego obiegu i w ten sposób proces wytwarzania ciepła zaczyna się od nowa. 

Pompa ciepła powietrze – woda – najpopularniejsze modele

Pompy ciepła powietrze – woda mogą mieć różną konstrukcję i dzielą się na 2 modele, które są najbardziej popularne na rynku. Należą do nich:

Model SPLIT – posiada dwie jednostki – wewnątrz i na zewnątrz budynku. Do głównych elementów wewnętrznego modułu należy obiegowa pompa centralnego ogrzewania oraz skraplacz. Natomiast podstawowymi elementami zewnętrznego modułu są: wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Fabrycznie nie są napełnione czynnikiem roboczym. Cechują się niskimi stratami ciepła, ponieważ praktycznie jest ono przekazywane ze skraplacza do instalacji grzewczej budynku. Natomiast czynnik roboczy krążący w przewodach, zapobiega ich zamarzaniu. 

Model Monoblok – elementy całego zestawu produkującego ciepło są umieszczone w jednym module. W jego skład wchodzą: sprężarka, skraplacz, parownik, wentylator, zawór rozprężny i pompa obiegowa. W większości przypadków moduł instaluje się na zewnątrz budynku, natomiast wytworzone ciepło jest transportowane do obiegu instalacji grzewczej przez specjalne rury. Fabrycznie są zalane czynnikiem roboczym, co przyspiesza prace montażowe. Ponadto w modelu Monoblok należy dokładnie zabezpieczyć przewody znajdujące się na zewnątrz przed zamarzaniem.

Prawidłowo dobrana pompa ciepła powietrze – woda pod względem parametrów, umożliwia ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej. To ekologiczna technologia, która ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularna. Prawidłowo podłączona instalacja działa niemalże bezobsługowo. 

Zostaw komentarz