[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]
Kinkiety można montować nie tylko wewnątrz domu. Doskonale odnajdują się one również na zewnątrz budynku. Oczywiście w takiej sytuacji nie może to być zwykły kinkiet, który można zawiesić w korytarzu czy w salonie. Na szczęście wybór kinkietów zewnętrznych jest naprawdę bardzo szeroki. Dlatego sprawdzamy, jakie są rodzaje zewnętrznych kinkietów, jaki produkt wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy szukaniu sobie takiego produktu.
Kinkiet zewnętrzny – co to za oświetlenie?
Jak zauważyliśmy we wstępie, kinkiety zewnętrzne mogą być bardzo różne. Taki rodzaj oświetlenia można umieścić na elewacji domu czy budynku gospodarczego. W sprzedaży są również kinkiety ogrodowe.
Jak łatwo się domyślić, kinkiet to nie tylko oświetlenie praktyczne. Nie wolno zapominać, że taka lampa ma również pełnić funkcję ozdobną. Klosz kinkietu zazwyczaj ma specyficzną budowę, dzięki czemu dobrze rozprasza światło. Nie każdy decyduje się na ten rodzaj oświetlenia, na przykład inwestując w lampy solarne wbijane w trawnik. Jednak nie ulega wątpliwości, że kinkiety ogrodowe mają swoje zalety. Oczywiście będzie to właściwy rodzaj lampy pod warunkiem, że taki kinkiet zostanie właściwie dopasowany do aranżacji ogrodu lub samej elewacji budynku.
Rodzaje kinkietów zewnętrznych
Przy wyborze kinkietu na zewnątrz uwagę należy zwrócić przede wszystkim na rodzaj takiego oświetlenia. Wyróżnia się kilka różnych kinkietów zewnętrznych, a wśród nich kinkiety solarne, LED, z czujnikiem ruchu, z czujnikiem zmierzchu czy góra-dół. Poniżej opisaliśmy krótko każdy rodzaj kinkietu, jaki może sprawdzić się na zewnątrz.
- Kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu – jeden z najpopularniejszych i najbardziej funkcjonalnych produktów w tej grupie. Kluczem jest tutaj specjalny czujnik, który wykrywa ruch i włącza światło w sposób automatyczny. Oczywiście jest to urządzenie niezwykle funkcjonalne. Kinkiet nie pali się, kiedy nie ma nikogo w pobliżu. Zapala się, kiedy czujnik wykrywa ruch. Takie rozwiązanie niesie w sobie wiele zalet. Przede wszystkim lampa pozwala oszczędzać prąd, ponieważ kinkiet pali się wyłącznie wówczas, kiedy jest taka potrzeba.
- Kinkiet zewnętrzny z czujnikiem zmierzchu – kolejna funkcjonalna lampa. Tym razem jest to rozwiązanie dedykowane tym, którzy zapominają włączyć kinkiet, kiedy zapada zmrok. Taka lampa włącza się automatycznie, kiedy na zewnątrz się ściemnia.
- Kinkiet zewnętrzny LED – lampy LED cieszą się dziś bardzo dużą popularnością. Co jest kluczowe, pobierają one znacznie mniej energii elektrycznej, co jest istotne zwłaszcza dziś, kiedy ceny prądu są coraz wyższe. Lampa LED potrafi zużyć nawet 80 proc. mniej energii, co może mieć kolosalne znaczenie dla rachunku za energię.
- Kinkiet zewnętrzny solarny – bardzo praktyczne oświetlenie, które jest łatwe w montażu, ponieważ nie wymaga podpięcia do sieci. Takie kinkiety zaleca się do ogrodów i na elewacje już wzniesionych budynków. Jak łatwo się domyślić, taka lampa ładuje się w ciągu dnia energią ze słońca. W dzień kinkiet solarny jest w fazie ładowania, nocą natomiast świeci światłem. Oczywiście im bardziej pochmurny dzień, tym lampa solarna jest naładowania w mniejszym stopniu.
- Kinkiet zewnętrzny góra-dół – bardzo nowoczesne lampy, które są znakomitą dekoracją elewacji. Jak wskazuje nazwa, kinkiety góra-dół oświetlają nie tylko drogę poniżej, ale też elewację powyżej miejsca montażu. W związku z tym, że są bardzo nowoczesne, pasują do nowych budynków. Często spotyka się je również na budynkach instytucji publicznej, restauracjach, domach weselnych i w innych tym podobnych miejscach.
Jak wybrać kinkiet zewnętrzny?
Wybór kinkietu na zewnątrz jest zawsze sprawą indywidualną. Jednak są pewne kwestie, na które obowiązkowo należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że takie kinkiety są zamontowane na zewnątrz. W związku z tym muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Ważne więc, aby obudowa takich lamp była odporna na zalanie, śnieg czy mróz. W innym wypadku, jeżeli woda dostanie się do środka, kinkiet będzie nadawał się do wyrzucenia.
Drugą ważną kwestią jest pobór prądu. Najbardziej ekonomiczne są kinkiety solarne, które w ogóle nie zużywają energii z sieci, a jedynie odnawialną energię ze słońca. Jednak takie lampy świecą słabiej niż tradycyjne kinkiety zewnętrzne. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem w stosunku funkcjonalności do kosztów eksploatacji będzie kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu.
Oczywiście ponadto na kinkiet należy spojrzeć pod kątem wizualnym i dekoracyjnym. Dlatego obowiązkowo muszą one pasować do elewacji lub samego ogrodu, jeżeli są to kinkiety ogrodowe. Z tym jednak nie powinno być większego problemu, ponieważ rynek jest bardzo bogaty w takie produkty. Zresztą nie tylko, ponieważ bez trudu można dostać na przykład girlandy, które będą pięknym uzupełnieniem tarasu czy grodu. Kinkiety będą je wówczas świetnie uzupełniać. Przypomnijmy, że girlandy to rodzaj dekoracji w postaci podłużnych łańcuchów wykonanych ze sztucznych gałązek choinkowych. Jak łatwo się domyślić, na ścianie czy tarasie są rozwieszane przede wszystkim zimą przed świętami Bożego Narodzenia, ale nie jest to żadna reguła. Dodatkowo dekoruje się je innymi ozdobami w formie lampek czy bombek.
Dla wielu osób na pewno ważna jest też cena. Oczywiście koszt zakup kinkietów jest różny w zależności od rodzaju lampy. Na pewno ważne są także same sklepy, gdzie ceny kinkietów zewnętrznych są bardzo różne. Najbezpieczniej skorzystać w takiej sytuacji z porównywarek cenowych. Zwłaszcza że w poszczególnych sklepach ten sam model kinkietu może różnić się w cenie nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu można mieć pewność, że kinkiet zewnętrzny zostanie nabyty po najniższej cenie.
Podsumowując, bez wątpienia kinkiety zewnętrze są nie tylko dekoracją, ale też bardzo praktycznym elementem budynku czy ogrodu. Ze swojej strony polecamy szczególnie kinkiety z czujnikiem ruchu, które są praktyczne, mają formę dodatkowej dekoracji i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.