Jak zaprojektować oświetlenie w sypialni?

Komentarze

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy móc odpocząć po ciężkim dniu. Z tego powodu, wszystkie elementy w tym pomieszczeniu muszą sprzyjać relaksowi. Jednym z czynników, który ma wpływ zarówno na ergonomię tego pokoju, jak i klimat jaki w nim panuje, jest oświetlenie. Z tego powodu, warto zastanowić się, jakie czynności najczęściej wykonujemy w tym pomieszczeniu i na tej podstawie zaprojektować oświetlenie sypialni. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Oświetlenie sufitowe w sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym oświetlenie sufitowe zdecydowanie nie jest najważniejsze. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie rezygnować z jego montażu. Lampy sufitowe mimo wszystko odgrywają rolę głównego oświetlenia takiego pomieszczenia, chociaż zazwyczaj nie są używane zbyt często. Dlatego warto postawić na taki model lampy, który będzie dopasowany do stylistyki naszej sypialni i podkreśli atmosferę, która w niej panuje. Przeglądając na przykład zakładkę https://abanet.pl/121-oswietlenie-domu, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na styl wybranego modelu lampy. Bogato zdobione wersje, świetnie sprawdzą się zwłaszcza w sypialniach w stylu glamour, minimalistyczne z kolei w nowoczesnych wnętrzach.

Lampki nocne w sypialni

Zazwyczaj w sypialni dużo częściej niż lampy sufitowe, używane są lampki nocne, które warto umieścić po obu stronach łóżka. One również powinny być dobrane do stylu wnętrza. Dlatego w sypialniach urządzonych w klimacie glamour lub vintage, najlepiej postawić na lampki nawiązujące do stylu art deco, ze szklanymi lub kryształowymi abażurami. 

W minimalistycznych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się proste lampki z rozproszonym światłem, a w nowoczesnych metalowe lub o niebanalnym kształcie, na przykład kuli. Jeżeli w sypialni znajdują się komody, półki lub regały, na nich również możemy umieścić stojące niewielkie lampki. Jeżeli nie mamy szafki nocnej w sypialni, wówczas alternatywą dla lampek nocnych mogą być podłogowe lampy ustawione po obu stronach łóżka.

Oświetlenie funkcyjne w sypialni

Jeżeli mamy w sypialni toaletkę i to przy niej wykonujemy makijaż, a także wieczorną lub poranną pielęgnację, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie tego miejsca. Bardzo ważne jest, aby światło równomiernie padało na twarz, a także by miało odpowiednią moc i barwę. W przypadku toaletki najlepiej sprawdzi się chłodne światło o temperaturze barwowej 5000-6500 K. Dodatkowo, aby równomiernie padało na twarz, lampy powinny być zamontowane po obu stronach lub wokół lustra. Jeżeli w sypialni przechowujemy również ubrania, warto pomyśleć o listwach LED, które mogą oświetlać wnętrze szafy lub komody podczas jej otwierania.


Źródło grafiki: pexels.com

Zostaw komentarz