Projektant wnętrz wielu osobom jeszcze do niedawna kojarzył się ze specjalistom, z którego pomocy korzystają jedynie firmy, bardzo bogate osoby, celebryci. Dzisiaj coraz częściej z pomocy architekta jesteśmy gotowi skorzystać nawet przy remoncie jednego pomieszczenia. Skąd ta zamiana?
- Aranżacja wnętrza – dlaczego taka ważna?
- Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz?
Aranżacja wnętrza – dlaczego taka ważna?
Architekt wnętrz cieszy się coraz większą popularnością. Rosnące zainteresowanie współpracą z nim wynika ze zmiany podejścia coraz większej grupy osób do kwestii samego urządzania pomieszczenia, mieszkania, domu, firmy. Wiele osób nie chce już przypadkowości, zależy im na wygodnych, zaprojektowanych w przemyślany sposób wnętrzach, które urządzone są zgodnie z najnowszymi trendami. Nie chodzi tutaj jednak o ślepe podążanie za promowanymi stylami aranżacji wnętrz, a o świadome wykorzystywanie możliwości, jakie się w nich kryją. Wiele osób nie dysponuje zmysłem artystycznym, nie ma wrażliwości i wyobraźni przestrzennej albo po prostu nie ma czasu na samodzielne projektowanie wnętrza. W każdym z tych przypadków z pomocą przychodzi architekt, którego nie traktuje się już tylko jako artysty, z którego usług korzystają nieliczni, lecz także jako doradcę, który pomoże pomieszczenie urządzić tak, aby odpowiadało celom, marzeniom i potrzebom jego właścicieli.
Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz?
Od projektanta masz prawo oczekiwać, że zaproponuje ci on autorski pomysł na urządzenie mieszkania, domu, biura, który będzie bazował na twoich oczekiwaniach. Na początku musisz je więc dokładnie określić: na czym ci zależy, jakich rozwiązań nie akceptujesz, jaki budżet jesteś gotowy przeznaczyć na realizację projektu. Dopiero uzbrojony w tego typu wiedzę możesz rozpocząć poszukiwania architekta.
Pierwszą wskazówką będzie jego portfolio. Dzięki próbkom innych prac architekta wnętrz będziesz w stanie ocenić, czy jest to osoba, której zmysł estetyczny, pomysły, koncepcje odpowiadają temu, co chciałbyś uzyskać w swoich pomieszczeniach. Zobaczysz także, jakie rodzaje przestrzeni architekt do tej pory projektował. Na przykład, czy ma doświadczenie w urządzaniu łazienek, przestrzeni biurowych czy tworzeniu kompleksowych projektów domu.
Rozważając współpracę, bardzo dokładnie trzeba określić jej warunki. Projektant powinien ci dokładnie wskazać, co obejmuje jego praca: czy przygotowuje rysunki techniczne i komplet informacji dla wykonawców, czy wskazuje ci miejsca zakupu wszystkich elementów, czy współpracuje z ekipami remontowymi i jest ci w stanie zaoferować kompleksową usługę, czy w jej ramach będzie prowadził nadzór nad wykonawcami i się z nimi kontaktował w trakcie realizacji inwestycji. Dopiero z tak kompletnym zestawem informacji, w połączeniu z wyceną pracy projektanta i projektu, który jest gotowy zaproponować, możesz podejmować ostateczną decyzję o współpracy.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Materiał przygotowany przy współpracy z Simplika