Piece elektryczne dwufunkcyjne i ich zastosowanie

Komentarze

Piec elektryczny dwufunkcyjny to komfortowe i niemal bezobsługowe urządzenie, które cieszy się coraz większą wśród konsumentów. Chętnie sięgają po nie zarówno osoby planujące wykonanie instalacji grzewczej w nowym domu, jak i te planujące modernizację starszych budynków. Kocioł dwufunkcyjny zasilany energią elektryczną w wielu przypadkach okazuje się najlepszą opcją, na którą można się zdecydować. Jak wykorzystać potencjał tego rozwiązania? Gdzie sprawdzi się kocioł elektryczny dwufunkcyjny? Podpowiadamy!

Czym jest kocioł elektryczny dwufunkcyjny?

Dwufunkcyjny piec elektryczny to urządzenie, w którym źródłem ciepła są grzałki z metalowego drutu oporowego umieszczonego w stalowej, mosiężnej lub miedzianej osłonie. Podobnie, jak w przypadku kotła jednofunkcyjnego, piec elektryczny dwufunkcyjny wyposażonym jest także w elementy pozwalające na podłączenie obiegu grzewczego, pompy obiegowe oraz liczne zabezpieczenia przyjmujące postać zaworów bezpieczeństwa czy naczyń zbiorczych. Jednak kluczową kwestią odróżniającą, dwufunkcyjny kocioł elektryczny od kotła jednofunkcyjnego jest fakt, że dwufunkcyjny piec elektryczny wyposażony jest w zasobnik c.w.u. lub przepływowy podgrzewacz wody umożliwiający realizację przez kocioł dwóch zadań – ogrzewania pomieszczeń oraz otrzymywania ciepłej wody użytkowej.

Dwufunkcyjny piec elektryczny — jak działa?

Kotły dwufunkcyjne to urządzenia o prostej konstrukcji. Zasada ich działania opiera się na realizacji dwóch podstawowych procesów grzewczych, którymi są ogrzewanie przestrzeni mieszkalnej oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zadania te możliwe do wykonania dzięki obecności w kotle grzałek — odpowiadają one za podgrzewanie czynnika grzewczego, który następnie transportowany jest do instalacji grzewczej w obiegu zamkniętym oraz do wymiennika ciepłej wody użytkowej.

Kotły elektryczne dwufunkcyjne – jak wykorzystać ich potencjał?

Dwufunkcyjne kotły elektryczne to efektywne rozwiązanie, które może zostać dostosowane do wymagań stawianych przez dane zastosowanie. Sprawia to, że piec elektryczny dwufunkcyjny może z powodzeniem stanowić samowystarczalne źródło energii, które nie wymaga dostępu do komina oraz może zostać umieszczone w dowolnym miejscu. Jednak dwufunkcyjny piec elektryczny doskonale sprawdza się także podczas współdziałania z innymi elementami instalacji energetycznych, takimi jak panele fotowoltaiczne.

Zastosowanie w obrębie tych zastosowań pieca elektrycznego dwufunkcyjnego to ekologiczne rozwiązanie, które generuje znaczne oszczędności oraz pozwala na odciążenie środowiska naturalnego. Rozwiązanie to jest także niezwykle wygodne i bezpieczne dla użytkowników, ponieważ nie ma możliwości dojścia do niekontrolowanych wycieków substancji czy ewentualnego zatrucia oparami.

Piec elektryczny dwufunkcyjny — gdzie się sprawdzi?

Dwufunkcyjny piec elektryczny to specjalistyczne urządzenie przeznaczone do zapewnienia centralnego ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. Te kompleksowe rozwiązanie będzie, więc najlepszym wyborem w przypadku niewielkich domów o ograniczonej przestrzeni oraz wszędzie tam, gdzie pobór wody w tym samym czasie ograniczony jest do jednego miejsca. Zwarta konstrukcja dwufunkcyjnych kotłów elektrycznych oraz ich niewielkie rozmiary i estetyczna obudowa sprawiają, że z powodzeniem można je ustawić w łazience lub w ciągu kuchennych szafek.

Zostaw komentarz