Folie antywłamaniowe, folie ochronne oraz folie bezpieczne to folie zabezpieczające. Jak wskazuje ich nazwa, mają one za zadanie ochronę mienia lub osób przed intruzami, a także rozpryskującymi się odłamkami szkła. Na wielu płaszczyznach folie zabezpieczające wykazują cechy wspólne, jednak występuje między nimi również kilka różnic. Gdzie i kiedy sprawdzą się w takim razie folie antywłamaniowe, ochronne i bezpieczne?
Co łączy folie antywłamaniowe, folie ochronne i folie bezpieczne?
Zarówno folie antywłamaniowe, folie ochronne, jak i folie bezpieczne możemy określić jako folie bezpieczeństwa antyrozpryskowe. Mają one bowiem na celu takie zabezpieczenie szyby, aby przy próbie jej uszkodzenia ostrym, ciężkim narzędziem (np. cegłą, kamieniem), szklana tafla pozostała na swoim miejscu, a nie rozprysnęła się na wszystkie strony. Pamiętajmy, że folie zabezpieczające samoprzylepne nie stanowią bariery nie do sforsowania. Zaaplikowane na oknie mają przede wszystkim utrzymać uszkodzoną szybę i w ten sposób opóźnić oraz utrudnić osobie niepożądanej przedostanie się do środka. Ich bardzo ważną właściwością jest również to, że ograniczają ryzyko skaleczenia się ostrymi odłamkami.
Folie antywłamaniowe, folie ochronne oraz folie bezpieczne to również folie o transparentnej, przezroczystej strukturze. Zamontowane na oknach w żadnym stopniu nie ograniczają widoczności, czy przepuszczalności światła. Nie musimy przez to obawiać się, że po ich aplikacji na szklanej powierzchni nasze pomieszczenie zostanie przyciemnione.
Wszystkie folie zabezpieczające okienne posiadają ponadto dodatkową warstwę ochronnego filtra UV – skutecznie blokuje on ponad 90% szkodliwego promieniowania, a przy tym chroni przedmioty przed szybką utratą kolorów.
Folie antywłamaniowe – przeznaczenie
To, co odróżnia od siebie folie antywłamaniowe, folie ochronne i folie bezpieczne to przede wszystkim ich grubość, przekładająca się na stopień wytrzymałości i odporności na działanie siły mechanicznej.
Najlepsze właściwości w tym zakresie zapewnią nam folie antywłamaniowe na okna. Są one najtrwalsze, najgrubsze, najmocniejsze. To profesjonalne folie antywłamaniowe na szyby, występujące pod oznaczeniem folia antywłamaniowa P2A (folia P2). Wykorzystują je w szczególności placówki bankowe, mennice, salony złotnicze i jubilerskie, a także biura, warsztaty i lokale usługowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaplikować folie antywłamaniowe na okna również we własnych domach i mieszkaniach – jeśli tylko pragniemy zapewnić wysoką i skuteczną ochronę przed intruzami, czy atakami wandalizmu.
Folie ochronne – przeznaczenie
Jeżeli natomiast nie zależy nam na pełnej ochronie, jaką zapewniają folie antywłamaniowe z montażem, możemy zdecydować się na folie ochronne na okna. Wybierają je również osoby, które w danym momencie nie posiadają wystarczających środków na inny rodzaj zabezpieczenia przed włamaniami, jednak nie chcą rezygnować z niego całkowicie.
Folie ochronne na szyby to folie zabezpieczające, które są klasyfikowane pomiędzy standardowymi foliami antywłamaniowymi samoprzylepnymi a foliami bezpiecznymi. Wyróżniają się większą wytrzymałością niż folie bezpieczne na szkło, jednak nie są równie mocne, grube i trwałe, jak folie antywłamaniowe. Zwracamy również uwagę na to, że folie ochronne na szyby nie są pełnymi foliami antywłamaniowymi, chociaż często występują właśnie pod taką nazwą, jako folia antywłamaniowa P1A (folia ochronna P1A, folia P1).
Folia ochronna na okna znajdzie swoje zastosowanie w m.in. biurach, lokalach usługowych, punktach gastronomicznych, sklepach, a także domach i mieszkaniach, zwłaszcza tych, zlokalizowanych na parterze. Możemy zaaplikować ją ponadto na szklanych balustradach lub ściankach działowych.
Folie bezpieczne – przeznaczenie
Folie bezpieczne na okna to podstawowe folie zabezpieczające okienne, charakteryzujące się mniejszą grubością i wytrzymałością niż folia antywłamaniowa na okna, czy folia ochronna na szyby. Mimo to są wykorzystywane na szeroką skalę w określonych miejscach. Spotkamy się z nimi głównie w przedszkolach, żłobkach, szkołach, a ponadto lokalach gastronomicznych, kawiarniach i sklepach z żywnością. Dzięki transparentnej strukturze nie rzucają się w oczy, jednocześnie nie dopuszczając do ryzyka zranienia się przez dzieci odłamkami szkła, czy ich przedostania się do żywności. Folie bezpieczne na szkło są również popularne w firmach, które podlegają pod przepisy HACCP, BRC, IFS.
Jeśli interesują nas folie bezpieczne z montażem, powinniśmy szukać produktów oznaczonych jako m.in.: folia bezpieczna B2B (folia B2B), folia HCCP, czy folie sanepid.
Artykuł sponsorowany