Eklektyzm – styl dla indywidualistów

Komentarze

Jeżeli żaden styl „w czystej postaci” nam do końca nie odpowiada, postawmy na eklektyzm. W tak zaaranżowanym wnętrzu będziemy mogli umieścić meble i dekoracje z kilku różnych stylów, które pozwolą nam uzyskać nietuzinkowy efekt. W eklektyzmie nie ma ściśle określonych zasad, dlatego możemy puścić wodze fantazji podczas urządzania mieszkania. Jednak nie każdy miszmasz to eklektyzm – ważne jest umiejętne łączenie stylów, w innej sytuacji osiągniemy mało gustowny chaos. Mimo że eklektyzm daje duże pole do popisu, jednak istnieją pewne reguły, których warto się trzymać. Przede wszystkim poszczególne elementy wystroju nie mogą być przypadkowe – powinny reprezentować konkretny styl i mieć wysoką jakość. Krzesła loftowe czarne charakterystyczne dla wnętrz urządzonych industrialnie, w tym przypadku możemy połączyć z klasycznymi meblami czy lampami. Nowoczesne meble tapicerowane o prostych minimalistycznych kształtach połączone z antykami – starą komodą czy gablotką – dadzą efekt jedyny w swoim rodzaju. Eklektyzm to dobry wybór, gdy mamy – na przykład odziedziczone po dziadkach – stare, ale piękne meble i chcielibyśmy je wykorzystać w naszym mieszkaniu, jednocześnie nie rezygnując z nowoczesnych rozwiązań.

Krzesła plastikowe nowoczesne i meble z duszą

Meble z różnych epok ustawione w jednym pokoju to duża szansa na sukces, ale tylko wtedy, gdy ich połączenie dobrze przemyślimy i zrobimy to z wyczuciem, i zgodnie ze sztuką. Meble, lampy czy dekoracje rodem z lat 50. ubiegłego wieku zyskają nowy image, gdy połączymy je z meblami, które obecnie są mocno osadzone w trendach. Krzesła plastikowe nowoczesne zarówno czarne i białe, jak i te w intensywnych kolorach, będą doskonałym i niespotykanym uzupełnieniem wnętrza, w którym stoją meble z duszą. W eklektycznym salonie nie może zabraknąć także artystycznych akcentów – to miejsce dla kreatywnych, wrażliwych na sztukę, szukających nowych i niebanalnych rozwiązań osób. Obrazy, plakaty czy rzeźby mają ogromny wpływ na to, jak prezentuje się całe wnętrze. W eklektycznie urządzonym mieszkaniu powinno być kolorowo i różnorodnie, ale ten pozorny galimatias jest kontrolowany. Sprawdzą się tutaj stonowane kolory jak beże czy szarości, ale nie może zabraknąć też intensywnych i żywych. Nie zapomnijmy również o łączeniu elementów wyposażenia na zasadzie kontrastu – na przykład krzesło skandynawskie musztardowe cały swój urok zaprezentuje na tle czarnego mebla czy wzorzystej tapety.

Krzesła tapicerowane nowoczesne do wnętrz eklektycznych

Eklektyzm to także różnorodne wzory. Możemy w takim wnętrzu łączyć to, czego w klasycznych wnętrzach łączyć nie wolno lub nie wypada. Kropki z kratą, paski z kwiatami czy geometryczne wzory z roślinnymi – tylko w eklektyzmie możemy sobie pozwolić na odrobinę takiego szaleństwa. Sprzęty i dodatki zdobiące takie wnętrze, same w sobie nie są eklektyczne, dopiero odpowiednie ich połączenie pozwala uzyskać ten niepowtarzalny efekt. Eklektyzm to sposób na ucieczkę od monotonii i sprawdzonych rozwiązań, które już każdy gdzieś widział. Każde wnętrze urządzone w tym stylu jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, dlatego styl ten cieszy się coraz większą popularnością i jest ponadczasowy. W eklektycznym salonie jest miejsce zarówno na krzesła tapicerowane nowoczesne, jak i drewniane z tzw. odzysku. Zarówno jedne, jak i drugie mają duży wpływ na to, jak odbierane jest wnętrze. Szczególną uwagę należy przywiązywać do dekoracji na ścianach. Wzorzyste tapety będą doskonałym tłem dla stylowych lamp czy mebli. Możemy również zdecydować się na elementy jednokolorowe, ale intensywne, które będą pięknie kontrastować ze wszystkimi sprzętami. Na pierwszy rzut oka eklektyczne wnętrze wygląda, jakby było urządzone spontanicznie i bez planu – to jednak tylko pozory. Dobór i ustawienie sprzętów należy bardzo dobrze przemyśleć, aby uzyskać taki właśnie efekt. Eklektyzm to styl dla odważnych, myślących nieszablonowo i z artystycznym zacięciem, a przede wszystkim dla tych, którzy uważają, że zasady są po to, aby je łamać. Pasuje zarówno do wnętrz przestronnych, jak i niewielkich przytulnych mieszkanek. Eklektycznie urządzone bywają także eleganckie lokale gastronomiczne.

Zostaw komentarz