Aktywność fizyczna sposobem na poprawę jakości snu

Komentarze

Jeśli chcesz poprawić swoją jakość snu, to koniecznie musisz zacząć od zmiany niektórych codziennych nawyków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sen jest zależny od tego, co jemy, od różnych używek oraz od aktywności fizycznej w trakcie dnia. Jaki sport jest dobry na lepszy sen? Jak często go uprawiać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej, dlatego serdecznie zapraszamy do przeczytania go!

Czy aktywność fizyczna ma wpływ na sen?

Tak, aktywność fizyczna może mieć wpływ na sen. Istnieje wiele badań naukowych sugerujących, że regularna aktywność fizyczna może pomóc poprawić jakość snu. Dlaczego tak jest? Uprawianie różnych sportów powoduje, że nasz zegar biologiczny się odpowiednio reguluje i kontroluje, kiedy jest czas na sen. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w ustabilizowaniu tego rytmu, co może przyczynić się do lepszego snu nocnego i większej czujności w ciągu dnia. Uprawianie różnych sportów pomaga również zmniejszyć stres oraz lęk, a to sprawia, że mniej się martwimy przed zaśnięciem i dużo łatwiej jest nam udać się do krainy Morfeusza. Dodatkowo aktywność fizyczna uprawiana kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie sprawia, że organizm wieczorem jest po prostu zmęczony i czeka tylko, aż będzie mógł odpocząć na wygodnym materacu.

Jaki sport jest dobry na lepszy sen?

Wiele różnych form aktywności fizycznej może przyczynić się do lepszego snu. Wybór odpowiedniego sportu może jednak zależeć od indywidualnych preferencji, poziomu sprawności fizycznej i zdrowia. Jakie sporty sprawią, że Twój sen będzie lepszy?

  • Kardio, takie jak jogging, pływanie, jazda na rowerzeczy aerobik – kardio może pomóc w spaleniu kalorii, poprawie wydolności serca i układu oddechowego, a także w redukcji stresu. Może to przyczynić się do lepszego snu nocnego. Jednak unikaj intensywnych treningów kardio tuż przed snem, ponieważ mogą one zwiększać poziom pobudzenia organizmu i zamiast pomóc Ci spokojnie zasnąć, to sprawią, że będziesz miał z tym trudności.
  • Joga – jest to forma aktywności fizycznej, która łączy ruchy ciała z technikami oddechowymi i relaksacyjnymi. Może ona pomóc w redukcji stresu, zwiększeniu elastyczności ciała oraz wyciszeniu umysłu, co może przyczynić się do lepszego snu. W Internecie można znaleźć wiele filmików, które pokazują, jak ćwiczyć jogę na dobry sen, więc jeśli właśnie tego potrzebujesz, to nie musisz daleko szukać!
  • Stretching – czyli rozciąganie mięśni, może być korzystny dla snu, ponieważ może pomóc w rozluźnieniu ciała, zmniejszeniu napięcia mięśniowego i łagodzeniu stresu. Może to przyczynić się do lepszego snu.

Jak często uprawiać sport przed snem, żeby był on lepszy?

Nie ma określonych ram czasowych, które powiedzą Ci, jak często powinieneś ćwiczyć przed snem, żeby stał się on optymalniejszy. Zależy to przede wszystkim od Twoich potrzeb, preferencji, harmonogramu dnia oraz typu aktywności fizycznej. Musisz pamiętać przede wszystkim o regularności, o tym, aby nie robić intensywnego treningu bezpośrednio przed spaniem oraz o tym, że wieczorem dużo lepiej sprawdzą się relaksujące formy aktywności, takie jak joga czy stretching, które możesz uprawiać nawet codziennie!

Podsumowując, tak, sport może mieć pozytywny wpływ na jakość snu. Warto eksperymentować i znaleźć najlepszą dla siebie formę ćwiczeń. Pamiętaj, aby słuchać swojego ciała, które najlepiej wie, czego obecnie potrzebujesz! Pamiętaj również o dobrej jakości i dobranym do potrzeb oraz preferencji materacu, ponieważ to on może w dużej mierze sprawić, że Twój sen będzie lepszy!

Artykuł powstał przy współpracy z SennaMaterace.pl.

Zostaw komentarz