Sztukateria elewacyjna – obowiązkowy element każdej willi

Komentarze

Wille kojarzą nam się jako nieruchomości niezwykle eleganckie oraz prestiżowe i z pewnością jest w tym sporo racji. W tym wpisie skupimy się na tym, jak udekorować takie budynki. W zasadzie skupimy się na sztukaterii elewacyjnej, która według nas jest obowiązkowym i nieodłącznym elementem każdej willi bez wyjątku. Sztukateria to bowiem również dekoracje z zewnątrz. Dlatego sprawdzamy, czym jest sztukateria elewacyjna i jakie dekoracje wybrać na zewnątrz.

Czym jest sztukateria elewacyjna?

Nie ulega wątpliwości, że obecnie fasady budynków mogą być bardzo dekoracyjne. Jeżeli jesteśmy przy willach, na pewno sztukateria elewacyjna jest tutaj formą dekoracji, która nadaje budynkowi szczególnego charakteru. Dzięki temu willa nabierze estetyki.

Wielokrotnie sztukateria kojarzy się z elewacją wewnętrzną, a więc różnymi dekoracjami, jakie można znaleźć na ścianach czy sufitach. Jednak obecnie coraz popularniejsze są również dekoracje zewnętrzne. Również w tym przypadku mamy do wyboru bardzo wiele form dekoracji, co widzimy też w ofercie pod likiem https://milagro-design.com/listwy-elewacyjne. Najpopularniejsze są tutaj różne gzymsy elewacyjne, listwy, fasety, bonie, pilastry elewacyjne, deski elewacyjne imitujące drewno, listwy do boniowania elewacji, kolumny styropianowe, wsporniki ozdobne, dekory, zworniki nadokienne czy łuki tworzone na wymiar. Nic więc dziwnego, że architekci coraz chętniej i częściej sięgają po sztukaterię elewacyjną.

Jaki materiał sztukaterii elewacyjnej w willach?

Jeżeli mówimy o sztukaterii elewacyjnej w willach lub budynkach, które chcemy upodobnić do willi czy domków, pod uwagę należy wziąć też materiał wykonania. Oczywiście gzymsy i inne dekoracje stosowane na wewnątrz muszą być odporne na warunki atmosferyczne, a przy tym zabezpieczać budynek przed uszkodzeniem i zniszczeniem.

Jednak również na zewnątrz budynków można stosować sztukaterię elewacyjną styropianową. Ta jednak może być materiałem mało estetycznym i trwałym, a takie dekoracje na budynku powinny utrzymać się do 2 lat. Cena idzie więc tu w parze z niską jakością. Alternatywą jest sztukateria elewacyjna gipsowa. Przykleja się ją z użyciem specjalnego kleju montażowego. Oprócz tego jest jeszcze sztukateria elewacyjna betonowa, drewniana i z piaskowca. Wybór jest więc naprawdę szeroki.

W Polsce na zewnątrz najczęściej stosuje się styropianowe elementy dekoracyjne. Jednak styropian powinien stanowić tylko rdzeń takich elementów. Wokół jest on pokrywany siatką z włókna szklanego, a w następnej kolejności ciśnieniowo warstwami mrozo- i wodoodpornego polibetonitu. Dzięki temu element dekoracyjny znacznie zyskuje na trwałości, ponieważ jest bardziej wytrzymały mechanicznie oraz odporny na warunki atmosferyczne.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że sztukateria elewacyjna pozwala nadać budynkowi szyku i elegancji. Jako że każdemu z nas właśnie tak kojarzą się wille, wydaje się, że gzymsy elewacyjne, listwy, fasety styropianowe, bonie styropianowe, pilastry elewacyjne i inne elementy są w nich niezbędne.

Zostaw komentarz