Okna w domu pełnią funkcje zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Nie ulega wątpliwości, że do najpiękniejszych okien należą te wykonane z drewna, a w ostatnim czasie znów cieszą się one olbrzymią popularnością.
Popularność drewnianej stolarki otworowej wynika nie tylko z niekwestionowanej przewagi pod względem urody nad oknami z PVC, ale także z podwyższonych parametrów produkowanych okien naturalnych – mówi specjalista z firmy Urzędowski. Jakie możemy wymienić rodzaje okien drewnianych i czym się one charakteryzują?
Drewniane okna jednoramowe, zespolone i skrzynkowe
Okien zespolonych nie spotykamy już właściwie we współczesnej stolarce otworowej. W takim rodzaju okien każde skrzydło zbudowane było z dwóch części, połączonych na pomocą śrub lub specjalnych zamków. Każda z części posiadała oddzielną szybę, a taka konstrukcja miała za zadanie podnosić szczelność okna.
Okna skrzynkowe tworzą cztery oszklone skrzydła. Jedna para otwiera się na zewnątrz, druga do wnętrza domu.
Obecnie efekt wysokiej szczelności, a co za tym idzie – bardzo dobrą izolacyjność uzyskuje się w oknach jednoramowych. W skrzydle okna tego typu osadza się od razu dwie lub więcej zespolonych szyb. W efekcie uzyskujemy okno nie tylko bardziej odporne, ale też bardziej eleganckie i łatwiejsze w użytkowaniu.
Okna otwierane, uchylne i przesuwne
Korzystanie z metod produkcji okien jednoramowych otworzyło przed stolarką otworową nowe możliwości, m.in. w zakresie konstrukcji i sposobu użytkowania. Dzięki prostej, zwartej budowie skrzydła możemy z łatwością tworzyć okna w rozmaitych kształtach, a także otwierane na różne sposoby, w tym np. okna uchylne czy przesuwne.
Okna drewniano-aluminiowe
Połączenie drewna z aluminium jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia funkcjonalności okien drewnianych. W trosce o trwałość drewna wystawionego na nieprzerwane działanie warunków atmosferycznych, opracowano idealne połączenie materiałów.
Okna tego rodzaju dostarczają mieszkańcom domu wszystkich właściwości stolarki drewnianej, przebywającym we wnętrzu pozwalają cieszyć się pięknem naturalnego surowca, a jednocześnie zabezpieczają zewnętrzne elementy skrzydła przed bezlitosnym działaniem słońca. Dzięki temu prostemu i eleganckiemu rozwiązaniu właściciele budynku nie muszą troszczyć się o dodatkowe zabiegi konserwacyjne.