Co wybrać: dom czy mieszkanie? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które stoją przed wyborem miejsca, w jakim będą żyć przez najbliższe lata. Coraz więcej inwestorów wybiera pierwszą opcję. Chcąc uciec przed zgiełkiem, decydują się na budowę klimatycznej konstrukcji na przedmieściach. Do wyboru mają mnóstwo projektów – nowoczesnych, tradycyjnych, parterowych, piętrowych, z poddaszem, garażem, podpiwniczeniem, itd. Możliwych udogodnień jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługują jednak projekty domów energooszczędnych. W tym artykule opowiemy o nich więcej.
Projekty domów energooszczędnych – tanie w użytkowaniu i przyjazne dla środowiska
Projekty domów energooszczędnych są niezwykle innowacyjne. Chętnie wybierają je inwestorzy poszukujący rozwiązań dbających o ich budżet. Rozpoznać je można już z daleka – zwarta bryła, prosty kształt i płaski lub jednospadowy dach to cechy charakterystyczne domów energooszczędnych. Najczęściej konstrukcje te są parterowe. Jednak projekty domów energooszczędnych skupione są przede wszystkim na generowaniu jak najwięcej oszczędności szczególnie w sezonie grzewczym. Duże znaczenie ma tutaj dobrze wykonana izolacja termiczna oraz jej uzupełnienie o dodatkowe źródła ciepła. Na energooszczędność budowli wpływ ma także wykończenie elewacji. Powinna ona być pozbawiona zbędnych ozdób, bowiem w przypadku domów energooszczędnych liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Poza tym niektóre z elementów mogłyby negatywnie wpłynąć na szczelność. Dotyczy to głównie lukarn i wykuszy, które często powodują powstawanie mostków termicznych.
Dużym atutem projektów domów energooszczędnych jest również to, że są ekologiczne. Odpowiednio dopasowane nachylenie dachu i jego konstrukcja pozwalają na instalację paneli fotowoltaicznych, które mogą zastąpić tradycyjne źródła energii. To korzystne i przyjazne środowisku rozwiązanie.
Projekty domów energooszczędnych – prosty, aczkolwiek stylowy design
Fakt, iż projekty domów energooszczędnych rzadko uwzględniają ozdobne elewacje nie oznacza, że są nudne. Bardzo często tego typu budowle utrzymane są w stylistyce nowoczesnej lub skandynawskiej. To niezwykle modne konwencje, chętnie wybierane przez współczesnych inwestorów. Obie odznaczają się minimalizmem. Ich wnętrza są jasne i przestronne. Odpowiada za to głównie duża ilość przeszkleń. Nie bez powodu stosuje się ich aż tyle w przypadku konstrukcji energooszczędnych. Dobre ustawienie oraz układ przeszkleń zapewniają lepszy dostęp do promieni słonecznych, które ocieplają budynek. Nawet gdy chodzi o design, wciąż priorytetem pozostaje energooszczędność i funkcjonalność.
Projekty domów energooszczędnych – gdzie takie znaleźć?
W internecie znajdziemy wiele interesujących projektów domów. Jednak w przypadku tych energooszczędnych trzeba skupić się na dokładnym researchu, ponieważ nie wszystkie są przemyślane. Stworzenie projektu domu energooszczędnego, który naprawdę obniży koszty eksploatacji, stanowi nie lada wyzwanie. Warto więc skorzystać z usług doświadczonych pracowni projektowych, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html. Zyskamy wtedy pewność, że projekt konstrukcji został wykonany prawidłowo – z myślą o najlepszych materiałach budowlanych oraz maksymalizacji komfortu domowników. Jeśli przed podjęciem ostatecznej decyzji porównamy dostępne oferty oraz opcje, jest większe prawdopodobieństwo, że projekt, który wybraliśmy, okaże się strzałem w dziesiątkę i odpowiedzią na wszystkie nasze potrzeby.