Jak wybrać bramę garażową? 5 kroków do najlepszej bramy do Twojego garażu

Komentarze
[REKLAMA]

Zastanawiasz się nad tym, jaka brama garażowa będzie najlepsza do Twojego garażu? Przed jej zamówieniem należy zwrócić uwagę na szereg ważnych kwestii, by była wygodna w obsłudze, ciepła, estetyczna i bezpieczna. Zobacz poradnik, z którego krok po kroku dowiesz się, jak znaleźć odpowiednią bramę.

1. Wybierz typ bramy garażowej

Pierwszym krokiem jest wybranie właściwego rodzaju bramy garażowej, co odnosi się do jej budowy oraz sposobu działania.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się bramy garażowe w dwóch wariantach:
– Bramy segmentowe,
– Bramy uchylne.

Segmentowa brama garażowa składa się z połączonych ze sobą segmentów w formie paneli wypełnionych pianką poliuretanową. Tworzą one elastyczny płaszcz bramy, który podczas jej otwierania chowa się w garażu.

Uchylna brama garażowa składa się ze sztywnego skrzydła ze stali z poszyciem z blachy. Podczas otwierania i zamykania działa jak wahadło. Skrzydło umieszczone jest na rolkach jezdnych, które powodują, że przesuwa się gładko i bezgłośnie.

Bramy segmentowe polecane są głównie do garażów w bryle domu oraz garażów z ogrzewaniem. Są cieplejsze od bram uchylnych. Dodatkowo nie zajmują przestrzeni przed garażem podczas otwierania, dlatego sprawdzają się przy małych, krótkich podjazdach.

Uchylne bramy garażowe są przede wszystkim przystępne cenowo i jeśli przed garażem ma się więcej przestrzeni, również mogą być dobrym wyborem.

2. Zdecyduj, jak będzie wyglądała Twoja brama do garażu

Drugim krokiem jest podjęcie decyzji o wyglądzie bramy. Estetyka ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak powinna wyglądać brama garażowa.

Najczęściej wygląd bramy dopasowuje się do kolorystyki stolarki drzwiowej i okiennej. Można również dobrać ją do barwy elewacji, gdy chce się uzyskać jednolity efekt, na przykład w przypadku nowoczesnej architektury.

Przy zakupie bramy można określić poniższe parametry:

– Przetłoczenia na bramie – wąskie, szerokie przetłoczenia, kasetony. Można też wybrać bramę bez przetłoczeń.
– Powierzchnia bramy – brama może mieć gładką powierzchnię i jednorodny kolor, satynową strukturę lub wykończenie drewnopodobne ze strukturą typu woodgrain, która imituje naturalne deski drewniane.

W przypadku bram uchylnych istnieje też możliwość zakupienia bramy o konstrukcji szkieletowej do wypełnienia własnego wybranym materiałem.

Do wykończenia bram garażowych w kolorach jednolitych wykorzystuje się paletę RAL, która zawiera wiele barw do wyboru. Największym powodzeniem cieszą się kolory jak antracytowy, ciemnobrązowy, czarny, jasnoszary, jasnobrązowy, biały, szarobeżowy. Można również zamówić bramę w oryginalnym kolorze, na przykład bordowym, granatowym, ciemnozielonym.

W przypadku bram o drewnopodobnej powierzchni do wyboru jest również wiele atrakcyjnych wzorów imitujących drewno, na przykład jak złoty dąb, ciemny dąb, winchester, dąb bagienny. Najczęściej dobierane są one do drzwi i okien o drewnopodobnym wykończeniu o tym samym dekorze.

Różnorodne warianty wykończenia bramy garażowej powodują więc, że można dobrać je zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych budynków.

3. Zwróć uwagę na parametry techniczne bramy

Następną istotną kwestią przy wyborze bramy garażowej są jej parametry techniczne. Zaliczane są to nich głównie:

Izolacyjność cieplna
Jeśli brama garażowa ma być zamontowana w bryle domu lub ogrzewanym garażu, powinna cechować się bardzo dobrą termoizolacją.

W tym celu należy zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności termicznej bramy – im będzie on niższy, tym lepiej. Dobre segmentowe bramy garażowe mają poniżej 0,50 W/m2K, dzięki czemu nadają się również do budynków energooszczędnych.

Ciepła brama garażowa musi być wyposażona w odpowiednio grube segmenty z ociepleniem, a także wysokiej jakości uszczelki izolacyjne. Ważny jest też profesjonalny montaż, by zachować jej parametry cieplne.

Praca bramy
Warto też uwzględnić sposób pracy bramy. Powinna się otwierać szybko, płynnie i gładko, nie zacinać się i nie odkształcać.

Duże znaczenie ma stabilna konstrukcja bramy oraz wykorzystane w niej systemy prowadzące. Za działanie bram segmentowych odpowiadają między innymi systemy sprężyn naciągowych i skrętnych, rolki z łożyskami kulkowymi. Bramy uchylne wykorzystują rolki jezdne, które umożliwiają ich sprawną pracę.

Zabezpieczenia
Dobra brama garażowa powinna też zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa, aby zapobiegać wypadkom i włamaniom.

Nowoczesne bramy wyposażane są w fotokomórki, które automatycznie wykrywają osoby oraz przeszkody i zatrzymują wtedy opuszczanie płaszcza.

Żeby zapobiec włamaniom do garażu, warto zdecydować się na bramę z wyposażeniem antywłamaniowym. Wzmocniona konstrukcja z wydłużonymi zaczepami i trzpieniami zapobiega otwarciu bramy od zewnątrz.

Oświetlenie bramy
Brama może być wyposażona w zintegrowane lampy LED, które oświetlają ją z zewnątrz i ułatwiają wjazd do garażu po zmroku.

4. Dodaj wygodny napęd do bramy

Aby korzystanie z bramy garażowej było wygodniejsze, warto zdecydować się na zamontowanie jej wraz z napędem.

Napęd pozwala na łatwe otwieranie i zamykanie bramy do garażu bez potrzeby wysiadania z samochodu. Wystarczy nacisnąć w tym celu przycisk na pilocie. To duży komfort oraz oszczędność czasu, dlatego dzisiaj na zakup bram z napędem decyduje się większość klientów.

Do bram stosuje się napędy boczne zintegrowane z boczną prowadnicą oraz podsufitowe znajdujące się pod stropem pomieszczenia. Podsufitowe napędy mogą być używane do bram o każdej szerokości, natomiast boczne do bram do 3 metrów.

Nowoczesne bramy garażowe mogą być również zintegrowane z systemami smart home – inteligentnego domu. Obsługa odbywa się wtedy za pomocą aplikacji na smartfona, która pozwala na automatyczne otwieranie bramy i jej zamykanie, ustawianie jej w pozycji wentylacyjnej, sprawdzenie jej aktualnego stanu.

5. Zamów bramę u sprawdzonego producenta

Przy wyborze najlepszej bramy garażowej do swojego garażu nie zapominaj o tym, by znaleźć sprawdzonego producenta.

Warto zwrócić wtedy uwagę na jego asortyment, dostępne warianty bram, możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb i preferencji, opinie klientów i ceny.

Bramę garażową warto zamówić wraz z montażem. Wykwalifikowana ekipa montażowa może wtedy wykonać instalację bramy i zadbać o to, aby działała sprawnie. W przypadku zakupu bramy z montażem można zapłacić niższy podatek VAT – 8% zamiast 23%.

Atutem będzie również własny serwis producenta oraz możliwość zakupienia u niego wszystkich niezbędnych części zamiennych.

Podsumowanie
Wybierając bramę garażową, należy więc zwrócić uwagę na szereg czynników, by posłużyła na lata. Warto pamiętać, że kluczowe znaczenie mają jej rodzaj, sposób otwierania i zamykania, wygląd, poziom termoizolacji i zabezpieczenia. Uwzględniając te kwestie, wybierzesz najlepszą bramę do swojego garażu.

Zostaw komentarz