Komfort cieplny w domu zależy przede wszystkim od odpowiedniego doboru urządzenia grzewczego. Nowo budowane domy są z reguły energooszczędne, więc mają małe zapotrzebowanie na ciepło. Jak więc dobrze wybrać kocioł co do ogrzewania domu o niedużej powierzchni? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Podstawowe problemy przy ogrzewaniu małego domu
Najpierw wyjaśnijmy, co rozumiemy przez pojęcie mały dom. Chodzi nam o powierzchnię od około 80 do 120 m2. Ogrzewanie małego domu nie jest wcale łatwiejsze niż ogrzewanie domu dużego. Z jakimi problemami musimy się zmierzyć przy wyborze ogrzewania do małego domu:
- taki budynek ma bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło – gdy jest to nowy, dobrze ocieplony dom, zapotrzebowanie może wynosić nawet około 5 kW, a na pewno nie powinno przekraczać 10 kW;
- mały dom to również mała kotłownia, a więc także mało miejsca na kocioł grzewczy.
Jak określić zapotrzebowanie cieplne budynku?
Zarówno jeśli planujemy zakup kotła grzewczego do naszego nowego domu, jak i zamierzamy zmodernizować instalację centralnego ogrzewania w starym domu, to zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, powinniśmy dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie cieplne ma nasz budynek oraz ile ciepła potrzeba do ogrzania wody użytkowej. Zapotrzebowanie cieplne budynku określa profesjonalny audyt energetyczny. Audyt przeprowadzany jest przez profesjonalną osobę lub firmę projektową, która ma w tej kwestii doświadczenie oraz odpowiednie uprawnienia.
Aby dobrać odpowiednią moc kotła, należy sporządzić bilans cieplny, czyli obliczyć ilość ciepła potrzebną do ogrzania pomieszczeń, a także oszacować zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Po dokonaniu precyzyjnych obliczeń, specjalista ustala najbardziej optymalną moc kotła. Obecnie większość biur projektowych standardowo do każdego projektu przekazuje “Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku”.
Wykonanie prawidłowego bilansu cieplnego budynku jest konieczne, aby nie przewymiarować kotła grzewczego – zauważają eksperci z firmy Defro. Należy pominąć dobór dodatkowych kilowatów „na zapas” lub „na wypadek większych mrozów”. Jest to zupełnie zbędne!
Zakup przewymiarowanego kotła grzewczego grozi:
- nieefektywnym spalaniem opału,
- niespełnieniem rygorystycznych wymogów dla emisji spalin,
- częstym zanieczyszczaniem i szybszą korozją wymiennika oraz elementów mechanicznych kotła,
- problemami z prawidłową regulacją parametrów sterownika kotła.
Niewielkie potrzeby – niewielki kocioł
Do niewielkiego domu potrzebujemy oczywiście kotła o niewielkich gabarytach, a właściwie kotła o najniższej dostępnej mocy. W zależności od ustalonego zapotrzebowania energetycznego budynku, do małego domu odpowiednie będą moce: 9, 10, 12 kW, nie więcej. Natomiast jeżeli kocioł ma również przygotowywać ciepłą wodę użytkową, jego moc może być nieco większa.
Możliwe rozwiązania:
- kocioł zasypowy (z ręcznym załadunkiem paliwa) na węgiel – stosunkowo tanie ogrzewanie i względnie wygodna obsługa;
- automatyczny kocioł na ekogroszek lub biomasę (kocioł na pellet) – dobre rozwiązania dla osób, które oczekują praktycznie bezobsługowego urządzenia.
Niezbędnym wyposażeniem do nowoczesnego kotła jest zbiornik buforowy, którego pojemność dobierana jest zależnie od metrażu budynku i jego zapotrzebowania na ciepło. Kocioł grzejący bufor będzie pracował z wysoką sprawnością i rozwijał pełną moc. Spalanie będzie czyste, a ogrzewanie tanie. Kocioł bez bufora ciepła to najmniej wydajne rozwiązanie, jakie możesz sobie zafundować w swoim nowym, małym domu.
Szukasz odpowiedniego kotła do ogrzewania domu o niewielkiej powierzchni? Wejdź na stronę: https://www.defro.pl