Domy szkieletowe krok po kroku – jakie są etapy budowy?

Komentarze
[REKLAMA]

Technologia szkieletowa jest dobrze znana na całym świecie – szczególnie w Kanadzie, USA krajach skandynawskich i Europy Zachodniej. Kluczowe znaczenie ma postępowanie zgodnie z wymogami prawnymi, a także korzystanie z drewna z certyfikowanych drzew iglastych. Ważny jest też doświadczony producent domów, który pracuje w oparciu o przedstawione etapy – poznaj je i zyskaj solidny budynek.

7 etapów budowy domów skandynawskich

Spotkanie z producentem

Budowa nie może się rozpocząć bez rozmowy z producentem, który zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i wytworzeniem szkieletu. W tym przypadku ogromne znaczenie ma doświadczenie w tej branży, ponieważ właśnie to pozwala na stworzenie trwałego budynku. Poza tym producent domów zaproponuje Ci rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Podczas spotkania otrzymasz też wstępną wycenę. Większość firm umożliwia również dowolną modyfikację gotowych projektów, aby były maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Przygotowanie dokumentacji

Skoro zostały już umówione formalne sprawy, to pora rozpocząć przygotowywanie dokumentacji – zazwyczaj trwa to od 2 do 6 tygodni. Odnosi się to do dokumentacji potwierdzających prawo do dysponowania nieruchomością, zaświadczenie o wyłączeniu działki z produkcji rolnej (nie dotyczy to miejskich terenów), a także wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy dla działki. Oprócz tego musisz mieć mapę do celów projektowych – przygotowuje ją geodeta. Zadbaj o to, żeby udostępnił Ci  plik cyfrowy oraz papierową wersję.

Wybranie projektu domu

Domy kanadyjskie mogą zaskakiwać oryginalnym wyglądem, co wiąże się z różnorodnością projektów. Jednak na tym etapie nadszedł czas na to, żebyś wybrał ostateczną wielkość budynku, liczbę poziomów, pomieszczeń i poszczególnych cech. W końcu wpływa to także na czas trwania budowy.

Przygotowanie adaptacji projektu do warunków lokalnych

Adaptacją może zająć się firma przygotowująca domy szkieletowe bądź architekt, którego samodzielnie zatrudnisz. Kluczowe znaczenie mają dokumenty, jakie muszą być omówione z wykonawcą. Dotyczy to m.in.:

  • projektu zjazdu z drogi publicznej,
  • projektu zagospodarowania terenu,
  • projektu architektoniczno-budowlanego,
  • charakterystyki energetycznej,
  • schematów instalacji,
  • projektu fundamentów na szkody górniczych, jeśli takie mogą wystąpić,
  • badania geotechnicznego gruntu,
  • projektu wewnętrznej instalacji gazu, jeśli będą występowały w budynku.

Skompletowanie takich dokumentów zazwyczaj trwa do 6 tygodni i musisz je złożyć w urzędzie gminy czy miasta bądź w starostwie. Następnie odpowiedni urząd ma 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę.

Zatrudnienie kierownika budowy

Jeśli zostały już zatwierdzone wszystkie wnioski, to zakup dziennik budowy, zatrudnij kierownika budowy i poinformuj powiatowy inspektorat budowlany o planowanej dacie rozpoczęcia robót budowlanych. Musisz o tym pamiętać nie tylko wtedy, gdy budujesz domy skandynawskie. 

Rozpoczęcie budowy

Czas na najbardziej wyczekiwany etap budowy, czyli rozpoczęcie właściwych prac. Zazwyczaj jest podzielony na kilka mniejszych, które obejmują roboty fundamentowe, stan surowy z elewacją zewnętrzną, roboty instalacyjne i wylewka, a także roboty wykończeniowe.

Domy kanadyjskie zazwyczaj są budowane w ciągu max. 18 tygodni.

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

Ostatni już etap dotyczy zawiadomienia o zakończeniu budowy, co musisz zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Do tego dodaj oświadczenie  kierownika budowy oraz informację o uporządkowaniu terenu po budowie. 

Gdy budujesz domy skandynawskie bądź te tradycyjne musisz też wypełnić dziennik budowy z inwentaryzacją powykonawczą.

Jeśli w ciągu 21 dni od otrzymania dokumentacji Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie wniesie sprzeciwu, to możesz bez problemu zacząć użytkować ten budynek.

 

Zostaw komentarz