Pewnie nieraz zdarzyło ci się zagrać w bilard ze znajomymi w klubie albo masz swój własny stół do bilarda w domu, by móc w wolnej chwili rozegrać partyjkę. A czy korzystając z niego, zastanawiałeś się, jak jest zbudowany? Najprawdopodobniej nie. Tymczasem okazuje się, że konstrukcja stołu bilardowego i rodzaj materiałów użytych do jego wykonania mają niemałe znaczenie i wpływają na przyjemność gry. Jeśli ciekawi cię, z czego i jak jest zrobiony, jednak do tej pory nie miałeś okazji zgłębić tematu, to nasz artykuł dostarczy ci niezbędnych informacji.
Stół bilardowy – podstawowe elementy budowy
Szkielet
Stół bilardowy powstaje w kilku etapach. Wszystko zaczyna się od szkieletu, który musi być wytrzymały, by zdołał unieść ciężar osadzonej na nim płyty. Najczęściej do jego wykonania używa się naturalnego drewna, niemniej można też sięgnąć po laminat lub fornir, a łączenia konstrukcji wzmocnić metalem. Oczywiście w skład szkieletu wchodzą także nogi (zwykle 4, 6 lub 8).
Proces rozpoczyna cięcie drewna i sprasowanie wcześniej wyciętych drewnianych elementów (stworzenie klejonki). Potem przychodzi czas na formatowanie podzespołów, ich obróbkę przy użyciu heblarki, frezarki, tokarki itp., by następnie przejść do składania szkieletu, jego szlifowania i malowania. Gdy konstrukcja jest gotowa, przystępuje się do osadzania płyty.
Płyta
W tradycyjnych stołach bilardowych stosuje się kamienną płytę z łupku o grubości od 1,9 cm do 2,54 cm. Jest ciężka – jej waga waha się między 180 a 270 kg. Płyty sprowadza się z Włoch, więc by nie uległy zniszczeniu w czasie transportu, dzieli się je na trzy mniejsze części, a później dopasowuje i przytwierdza do szkieletu. W tańszych wersjach stołów płyty grające robi się z drewnianych płyt lub plastiku, jednak nie są one tak wytrzymałe jak kamienne i nie zapewniają takiego komfortu w czasie gry. Kolejny krok to mocowanie band.
Bandy
Dostępne w dwóch kształtach: trójkąta i litery L. Wytwarzane z elastycznej gumy, od której bila może się swobodnie odbijać. Zabezpieczają boki stołu i miejsca wokół łuz. Po ich instalacji nadchodzi czas na powleczenie band oraz płyty suknem.
Sukno
W skład materiału, którym pokrywa się płytę grającą wraz z bandami, wchodzi głównie wełna. Większość zajmujących się jego produkcją firm wzbogaca go jeszcze nylonem lub poliestrem, które poprawiają wytrzymałość materiału i sprawiają, że nie ulega tak łatwo zabrudzeniom. Gatunek sukna odgrywa znaczącą rolę, ponieważ warunkuje częstotliwość jego wymiany oraz wpływa na jakość gry, m.in. decyduje o szybkości poruszania się bili. Przeważnie mocuje się go zszywkami do ramy, ale można go też przykleić do płyty, jednak pierwszy sposób praktykuje się zdecydowanie częściej. Później pozostaje już tylko uzupełnić stół bilardowy o akcesoria w postaci skórzanych lub winylowych łuz i koszyków.
Warto dodać, że materiały do produkcji stołów bilardowych pozyskuje się zarówno z lokalnych rynków, jak i z zagranicy. Egzotyczne gatunki drewna do przygotowania stelażu czy kamienne płyty grające sprowadza się od sprawdzonych wytwórców, którzy gwarantują ich doskonałą jakość i świetne parametry techniczne.